کمبود آب


کمبود آب از مسائل مهم جهانی است صندوق جهانی حیات وحش طبیعت (WWF) گزارش می دهد که بیش از ۱ میلیارد نفر دسترسی به آب سالم و پاکیزه ندارند.بیش از ۲٫۷ میلیارد نفر از حداقل یک ماه کمبود آب در یک سال رنج می برند.

این واقعیت ها را می توان به سختی درک کرد، به ویژه از آنجایی که فقط ۳ درصد از آب در جهان (که بیش از ۷۰ درصد سطح زمین را تشکیل می دهد) آب شیرین مناسب برای مصرف انسان است (ربکش ۲۰۱۶).

با این حال، هنگامی که ما در این واقعیت که ۲/۳ آب شیرین در جهان در یخچال ها یخ زده قفل شده است، می توانیم درک کنیم که کمبود آب واقعا به طور چشمگیری مشکل است. در حالیکه بیش از یک میلیارد نفر روزها به دنبال آب آشامیدنی تمیز و مطمئن هستند، بعضی از ما با دسترسی به مقدار زیادی آب، آن را هدر می دهیم

عوامل کمبود آب

عوامل عمده کمبود آب عبارتند از آلودگی بیش از حد آب ، درگیری ها، فاصله سفر به منابع آب، خشکسالی و کنترل دولتی. با کمبود آب، گرسنگی، بیماری ها و سایر عوارض بهداشتی، بهداشت و درمان ضعیف، عدم آموزش و در نهایت فقر می آید. خبر خوب این است که مشکل کمبود آب می تواند حل شود، اما به یک تلاش جمعی نیاز دارد که هر یک از ما نقش خود را برای حل این بحران جهانی بازی کنیم. در اینجا برخی از راه حل های پیشنهادی برای بحران کمبود آب ارائه شده است.در این مقاله، ما راه حل های کمبود آب برای قرن بیست و یکم را مورد بحث قرار خواهیم داد.

بهبود زیرساخت ها

کمبود آب

زیرساخت های آب یک عنصر بسیار مهم مدیریت و کنترل آب است. این شامل تمام زیر ساخت های مورد استفاده برای ساخت، پمپ، حمل و نقل، هدایت، ذخیره، درمان، و ارائه آب آشامیدنی سالم و همچنین ابزار و تجهیزات مورد استفاده برای ساخت آنها می باشد. این سازه ها شامل چاه های آب زیرزمینی، سدها، مخازن ذخیره، مصرف آب سطحی ، لوله ها، امکانات آب آشامیدنی و آبزیان می باشند. با فقدان زیرساخت های آب، کمبود آب می آید. به همین دلیل است که ما برای بهبود کیفیت زیرساخت های آب چه طبیعی یا مصنوعی مهم است.

زیرساخت همچنین شامل زیرساخت های طبیعی است که از تکنیک های مدیریت چشم انداز مانند حفاظت، بازسازی، و مدیریت پایدار استفاده می کند. این تکنیک ها خدمات پایه ای آب مانند کنترل سیل، ذخیره سازی و شارژ آبخوری و تأمین آب تمیز و فراوان را فراهم می کند

زیربنای بهبود یافته نه تنها میزان اتلاف آب پاکیزه را کاهش می دهد،بلکه همچنین تعداد افرادی را که روزانه به دنبال آب پاکیزه می گردند را نیز کاهش می دهد.(EPA 2018)

شارژ آب زیرزمینی / ذخیره سازی و بازیابی آب آشامیدنی

کمبود آب

راه حل دیگری برای بحران کمبود آب، بهبود تلاش های ما برای شستن آب زیرزمینی ما است. شارژ مجدد آبهای زیرزمینی مصنوعی برای چندین دهه وجود داشته و ثابت شده است که یکی از موفقترین روشهای حل کمبود آب در بسیاری از مناطق است. فرایند شارژ می تواند یک فرآیند ناشی از انسان یا یک فرایند طبیعی به عنوان بخشی از چرخه هیدرولوژیکی باشد. شستشوی آب های زیرزمینی می تواند به طور مستقیم از طریق چاه های تزریقی یا گسترش حوضچه ها یا به عنوان یک نتیجه از فعالیت های انسانی، از جمله دفع زباله و آبیاری انجام شود. فاضلاب احیا شده و شارژ ناشی از انسداد در بسیاری از مناطق، به تدریج باعث می شود که یک مولفه کلیدی در چرخه هیدرولوژیکی باشد.

بازیابی و ذخیره سازی آب سنگین یکی دیگر از راه حل های کمبود آب است. در اینجا، شارژ از طریق نفوذ سطح زمین به آبخوانهای کم عمق و کم عمق انجام می شود. در سال های اخیر این فرایند به جای تزریق مستقیم به سیستم های آبخوان عمیق، از جمله آنهایی که دارای آب های زیرزمینی با کیفیت پایین هستند  انجام می شود و ذخیره سازی آب شیرین در مناطقی وجود دارد که هیچ کدام از آنها قبلا وجود نداشته است.

یک محدودیت عمده برای شارژ توسط تزریق و نفوذ، مسدود کردن منافذ از ذرات، رسوب شیمیایی و تشکیل بیوفیلم است. این می تواند بر کیفیت آب های زیرزمینی مانند شکل گیری سولفید های حل شده و محلول سازی آهن (EPA 2017) تاثیرات منفی داشته باشد. به رغم آن، اگر به درستی انجام شود و به درستی کنترل شود، این دو روش می تواند به میزان قابل توجهی کاهش کمبود آب در بعضی از مناطق آسیب دیده این پدیده را کاهش دهد.

کنترل آلودگی و ناپاکی

کمبود آب

آلودگی یکی از مهمترین عوامل کمبود آب در جهان امروز است. آلودگی آب که انحلال مواد مضر در سیستم های آب پاک است، نقش مهمی در کاهش میزان آب مصرفی را دارد. به طور خاص صنایع آلاینده ، آب را با مواد شیمیایی و دیگر اشکال زباله آلوده می کنند. آلودگی آب اثرات نامطلوب زیادی دارد، به خصوص اثرات مرتبط با سلامت و در نهایت میزان مرگ و میر بالا.

آلودگی همچنین نقش مهمی در گرمایش جهانی ایفا می کند که یکی از تهدیدات اصلی امروز ما است. درست است که گرم شدن کره زمین منجر به ذوب شدن آب شیرین یخ زده می شود، اما این آب به اقیانوس می رسد و باعث افزایش سطح اقیانوس ها می شود و منجر به سیل و سایر بلایای طبیعی می شود که به نوبه خود باعث کاهش مقدار آب  می شود. آلودگی هوا منجر به آلودگی آب باران می شود که منبع اصلی آب بسیاری از مردم است. این کار ما است که میزان غیرقابل تحمل سطح این الودگی های وحشتناک را از سیاره مان کاهش دهیم .

حفاظت از آب / کاهش خشکسالی

کمبود آب

حفاظت از آب راه حل دیگری برای بحران آب موجود در جهان است. همانطور که قبلا ذکر شد، در حالی که بسیاری ازمردم روزها به دنبال آب میگردند، برخی از ما آن را فراوان میبینیم، اما عمدا یا ناخواسته آن را هدر میدهیم. در اینجا چند راه وجود دارد که می توانیم آب را حفظ کنیم:

 1. در هنگام شستن ظرف ها به جای اینکه از آب استفاده کنید، حوضچه سینک را با آب بپوشانید
 2. استفاده از یک سطل برای دخیره اب هنگامی که در حمام نتظر گرم شدن آب هستید
 3. پرهیز ار هدر رفت آب هنگام مسواک زدن یا درست کردن کف برای شست و شوی صورت
 4. نصب وسایل و لوازم ذخیره سازی آب.
 5. جایگزین کردن دوش با جریان بالا (پر مصرف) با دوش کم مصرف
 6. استفاده کردن از جارو برای پاک کردن پیاده روها به جای شلنگ آب
 7. از بین بردن نشت در حمام ها، سوپاپ ها و توالت ها.
 8. فلاش توالتها را فقط در صورت لزوم استفاده کنید

در مبارزه با کمبود آب، هر قطره آب شمارش می شود. همانطور که شعر جولیا ابئیگیل فلچر کارنی می گوید

“قطره های کوچکی از آب،دانه های کوچک شن و ماسه اقیانوس قدرتمند را بساز و زمین دلپذیر است. “

کاهش خشکسالی یک روش دیگر برای کاهش سطح کمبود آب در جهان است. خشکسالی یک روند آهسته و تدریجی است که می تواند با آماده سازی مناسب و با تکنیک های مناسب کاهش یابد. تکنیک های کاهش خشکسالی مانند حفاظت خاک و آب و آبیاری کارآمد می تواند تا حد زیادی تاثیرات کمبود آب را کاهش دهد (سه مسئله).

جمع آوری آب باران / آبگیری

کمبود آب

جمع آوری آب باران یکی از منابع اصلی آب برای بسیاری از مردم، به ویژه در آفریقا است. اساسا این روش از طریق استفاده از آبگیری و انباشت آب انجام می شود. آب جمع آوری شده با استفاده از آبگیری می تواند برای آبیاری باغ های گیاهی، دامداری، انجام کارهای روزانه، آشپزی و حتی برای نوشیدن استفاده شود. آب جمع آوری شده به این روش  می تواند برای نوشیدن استفاده شود حتی بدون جوشاندن آن. در بسیاری از نقاط آفریقا، ثابت شده است که آبگیری و استفاده از آب باران خیلی ارزشمند است. مردم از روش های مختلفی همچون پشت بام و چاله ها استفاده می کنند. وبسایت هایی وجود دارند که به افراد با طراحی و ابزارهای مختلف برای ساخت سیستم های آبرسانی عالی برای جمع آوری آب باران کمک می کنند.

مزیت عمده این روش این است که اجازه حفاظت از آب آشامیدنی سالم  را می دهد در حالی که آب باران برداشت شده برای مراقبت از کارهای روزانه استفاده می شود. این روش همچنین در مناطقی که به طور طبیعی به عنوان ابگیر عمل می کند مفید است و به جمع آوری آب باران کمک می کند. این باعث می شود که آب باران در مقادیر زیاد برداشت شود. سپس این آب برداشت شده می تواند مورد استفاده قرار گیرد به عنوان مثال در منطقه سیدنی استرالیا (ماکسول گینس، ۲۰۱۸).

اعتبار آب / ارزش سهام

کمبود آب

این روش اعتباری که بیشتر در کشورهای در حال توسعه انجام می شود، شامل ارائه وام به خانواده ها و شرکت های کوچک برای افزایش دسترسی به یک منبع مطمئن و بهبود یافته آب و همچنین بهداشت است. بیشترین سرمایه گذاری های اعتباری آب توسط دولت ها و سایر سازمان های دولتی تامین می شود، اما با توجه به این واقعیت که میزان سرمایه گذاری فعلی آنها به اندازه کافی برای رسیدن به همه افراد نیست، سازمان های خصوصی و موسسات Micro Credit به منظور تکمیل این فرایند تلاش می کنند.هدف وام های میکرو معمولا افراد فقیر و کم اقبال تر هستند و به آنها کمک می کند تا به منابع تمیز و بهبود یافته آب، آب سالم و بهداشت  دست یابند .

تحقیق و فناوری

 

کمبود آب

پیشرفت های اخیر در تحقیقات و فن آوری، تکنیک هایی را ایجاد کرده اند که باعث می شود آب  تمیز و مطمئن برای مصرف در دسترس باشد و برای صرفه جویی مناسب نیست. بعضی از تکنیک های استفاده شده عبارتند از: اسمز معکوس، انحراف الکترودیالیس (EDR)، ترش کردن، نانوفیلتراسیون، و فیلتر های خورشیدی و UV.

 1. اسمز معکوس از غشاهای نیمه نفوذ پذیر برای حذف مولکول ها، یون ها و دیگر ذرات بزرگتر از آب استفاده می کند. این روش می تواند برای حذف تمام انواع گونه های معلق یا محلول از آب، از جمله باکتری ها، استفاده شود، در نتیجه آب را خالص سازی می کند .همچنین در ساخت فیلترهای خانگی و سایر دستگاه های تصفیه مورد استفاده قرار گرفته است.
 2. .بر خلاف اسمز معکوس که از فشار استفاده می کند، واکنش الکتریکی دیالیز (EDR) از جریان مستقیم استفاده می کند. در جریان این فرآیند، یونها از طریق غشاهای انتخابی یونی به الکترودهای متقاطع جریان می یابند. قطب الکتریکی که در سیستم های EDR مورد استفاده قرار می گیرد، به صورت دوره ای معکوس می شود. این روش به طور عمده مورد استفاده در هنگام تصفیه آب با جامدات جامد معلق (TSS) یا سیلیس بالا (Suez Water Technologies) است.
 3. نمک زدایی یک فرآیند تصفیه آب است که از طریق جدا کردن نمک های محلول و سایر مواد معدنی برای خالص سازی آب شور استفاده می شود. نمک زدایی همچنین می تواند برای تمیز کردن آب شور، آب از چاه ها و دیگر اشکال آب در حال اجرا مانند آب از رودخانه ها و جریان ها استفاده شود. این فرایند که می تواند برای تولید آب کافی مناسب برای حمایت از جمعیت های ساحلی بزرگ ادامه یابد، به طور مداوم در حال تکامل و تحت تحقیق برای بهبود بهره وری (انجمن فن آوری غشای آمریکایی) است.
 4. یکی دیگر از روشهای تصفیه آب، نانوفیلتراسیون است که با هدف حذف یونهای دو درجه ای و همچنین سایر یونهای دارای ارزش مثل فلزات سنگین از آب برای خلوص و ایمنی آب می باشد. این روش عمدتا برای نرم کردن آب و حذف فلزات سنگین خاص از آب و همچنین کاهش محتوای نمک در آب قابل استفاده است. از آنجا که این روش در مقایسه با سایر تکنیک ها از غشاهای ضعیف تر استفاده می کند، میزان اشتعال و فشار تغذیه معمولا در مقایسه با سیستم های اسمز معکوس (Lenntech) پایین تر است.
 5. خورشیدی و UV Filtering یک تکنیک تصفیه است که از ترکیب انرژی خورشیدی و نور خورشید (نور UV) برای آلودگی با ارگانیسم های زیستی مانند ویروس ها، باکتری ها، کرم ها و پروتوپس ها استفاده می کند (Yeoh، ۲۰۱۷) .

با استفاده از این تکنیک ها می توانید به کمبود آب کمک کنید و مطمئن شوید که مردم بیشتر به آب پاک و سالم دسترسی پیدا می کنند.

حمایت از طرح های آب پاک

کمبود آب

یکی دیگر از راه حل های  مهم برای کمبود آب، حمایت  سازمان ها و ابتکاراتی است که به دنبال تامین آب تمیز برای افرادی هستند که نیاز دارند. اکثر این سازمان ها پروژه های آب را با استفاده از کمک های مالی تامین می کنند. کمک های مالی از اهدا کنندگان در سراسر جهان می باشد، آنها به عنوان واسطه بین کسانی که دسترسی به آب پاک ندارند و کسانی که مایل به کمک هستند عمل می کنند. برخی از این سازمان ها عبارتند از سازمان های غیر دولتی مانند Charity Water، Water.org، Lifewater International، WaterLex، Save the Water،  و شورای جهانی آب.

افزایش آگاهی و آموزش

کمبود آب

یکی دیگر از راه حل بسیار مهم و ساده برای مشکل کمبود آب، افزایش آگاهی و آموزش در کمبود آب و اثرات آن است. تعداد زیادی افراد هستند که از واقعیت کمبود آب و همچنین اثرات منفی آن و تعداد افرادی که از آن رنج می برند اطلاع ندارند. ما باید مردم را در مورد چگونگی حفظ آب، نحوه حمایت از سازمان های آب و سازمان های غیر دولتی و اهمیت آب آموزش دهیم. افزایش آگاهی و آموزش افراد در مورد واقعیت کمبود آب، اثرات آن و اهمیت حفظ آب، گامی مهم در مبارزه با کمبود آب است.

نتیجه

همانطور که قبلا ذکر شد، بیش از یک میلیارد نفر از دسترسی به آب پاک و سالم برخوردار نیستند. و در حالی که بعضی از ما، به ویژه آنهایی که در کشورهای پیشرفته، مستعد آب آشامیدنی و سالم هستند، بسیاری از مردم در تمام طول روز به دنبال آب برای نوشیدن هستند. هدف ما اجرای هر یک از راه حل های مؤثر ذکر شده، برای رفع مشکل کمبود آب و ایجاد جایگاه بهتر برای بسیاری از مردم است.

از شما متشکریم که این مطلب را مطالعه نمودید. ما دوست داریم نظرات شما را درباره این مقاله بشنویم. اگر این مقاله را مفید دانستید و علاقه مند به یادگیری بیشتر هستید، مطمئن شوید که در خبرنامه ما ثبت نام کنید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال نمایید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top